..:: Aplikacje Mobilne ::.. Przeglądarki internetowe

Trochę historii

Pierwsza Przeglądarka internetowa powstała w grudniu 1990 roku dla platformy NextStep. Została przygotowana przez Twórcę WWW - Tima Bernersa-Lee. Jednak wielu z nas do dziś uważa za pierwszą NCSA Mosaic. Ta ukazała się w 1993 roku i była opracowana dla X Window System, UNIX oraz Macintosha.

CPAU LTSP Open office S.M.A.R.T.




O przeglądarkach

FLOCK

Jest przeznaczaona głównie dla osób odwiedzających społecznościowe serwisy takie jak del.icio.us czy Flickr.
Autorzy przeglądarki chcą zwrócić uwagę na szybkość otwierania stron internetowych, zarówno na systemie Windows jak i Linux. Jak sami twierdzą szybkością Flock przewyższa Firefox czy też Seamonkey

Flock posiada kilka usprawnień, jak ładowanie zdjęć na Flickr.com czy funkcję ułatwiającą pisanie wiadomości na blogach opartych na silniku WordPress, Drupal. Jest świetnym narzędziem dla ludzi aktywnych w społeczności internetowej.

Dodatkowo przeglądarka ułatwia czytanie serwisów RSS oraz została wyposażona w moduł odpowiedzialny za to, wzorując się na zaawansowanych czytnikach RSS


     
 
Producent Flock Inc.
Silnik Gecko
Platforma systemowa Mac OS X, Windows, Linux/Unix
Pierwsze wydanie 21 październik 2005
Licencja MPL/GPL/LGPL
 
     
kliknij by powiększyć []




GOOGLE CHROME

W porównaniu z innymi przeglądarkami opisanymi na tej stronie, Google Chrome jest najmłodszą przeglądarką. Premiera odbyła się 2 września, wraz z udostępnieniem wersji testowej pod systemy Microsoft Windows.

Zaskakujące, są wyniki jakie Google Chrome uzyskało podczas testownia silnika JavaScript. Test SunSpider JavaScript Benchmark, sklasyfikował przeglądarkę na pierwszym miejscu. Program Google przeszedł testy Acid2, a podczas testów Acid3 uzyskał wynik 79%.

Ryneku światowego Google Chrome jeszcze nie zdobył, jednak już wyprzedził takie sławy jak Opera, zdobywając 4,2% użytkowników na całym świecie.


     
 
Producent Google
Silnik częściowo WebKit i Mozilla
Platforma sprzętowa wieloplatformowa
Platforma systemowa XP/Vista oraz w przygotowaniu Linux i Mac
Premiera 2 września 2008
Licencja BSD
 
     
kliknij by powiększyć []







INTERNET EXPLORER

Najpopularniejsza przeglądarka internetowa, stworzona przez amerykaństą firmę Microsoft. Firma ta, rozwija swoją przeglądarkę na bazie kody Mosaic zakupionego od firmy Spyglass. Pierwszy pokaz programu odbył się 23 sierpnia 1995 roku. Natomiast polskie ogonki, zaczęły być interpretowane w spolszczonej wersji 2.0.

IE składało się z trzech modułów - przeglądarki internetowej, programu pocztowego oraz czytnika grup dyskusyjnych. Takie rozwiązanie było wspierane, aż do wersji IE 6. Od wersji 7 dostarczany jest tylko Internet Explorer.

Najpoważniejszą wadą przeglądarki z Redmond jest zależność innych elementów systemu Windows, co powoduje, że niemożliwym jest całkowite usunięcie naszej przeglądarki z systemu bez zmiany interfejsu użytkownika. Ma to się zmienić wraz z Windows 7, o czym może świadczyć brak pliku iexplorer.exe

Nienajlepiej wypada też obsługa standardów W3C. Wraz z pojawieniem się alternatywnych przeglądarek, pojawią się strony nie działające lub działające gorzej w IE ze względu na brak zgodności z standardami W3C. O czym można się przekonać korzystając z testów Acid 2 oraz Acid 3. Z tym, że większość przeglądarek testów Acid 3 nie przechodzi, jak na przykład Google Chrome, które uzyskało, aż 79% zgodności.


     
 
Producent Microsoft, Spyglass
Silnik Trident
Platforma systemowa Windows, Mac OS, Mac OS X, Solaris, HP-UX
Pierwsze wydanie 23 sierpnia 1995
Licencja freeware
 
     
kliknij by powiększyć []




K-MELEON

K-Meleon - przeglądarka internetowa oparta na stosowanym w przeglądarce Mozilla Firefox silniku Gecko. Celem projektu jest stworzenie szybkiej i natywnej przeglądarki dla systemu Microsoft Windows, podobnej do Galeona i Epiphany pod GNU/Linuksem czy Camino pod Mac OS X.

Lokalizacja programu jest bardzo łatwa, podobnie dostosowanie wyglądu do własnych potrzeb. Umożliwia ona m.in. przeglądanie stron internetowych w kartach, zestawianie odnośników zarówno w zakładkach ulubionych stron, jak i grupach tematycznych, przy czym mogą się one w nich powtarzać - rozwiązanie podobne do zastosowanego w Epiphany.

Przeglądarka jest wolnym oprogramowaniem dystrybuowanym na warunkach licencji GNU GPL.


     
 
Producent Christophe Thibault, Dorian, etal
Silnik Gecko
Platforma systemowa Microsoft Windows
Pierwsze wydanie 26 listopada 2000
Licencja GPL
 
     
kliknij by powiększyć []





MAXTHON

Maxthon, przeglądarka używająca silnika Microsoftu. Jest jednak dużo bardziej rozbudowana i oferuje więcej opcji, które znajdziemy w nowoczesnych przeglądarkach (otwieranie stron w zakładkach, blokowanie reklam i wyskakujących okienek). Program ten cechuje się: Maxthon został przetłumaczony w 39 językach, m.in: arabski, angielski, argentyński, białoruski, brazylijski, chiński, francuski, fryzyjski, galicyjski, grecki, hebrajski, hiszpański, malajski, niemiecki, norweski, perski, polski, szwedzki, tajski, turecki, ukraiński, węgierski i włoski.

Największe wady Maxthona, to bardzo silne uzależnienie od systemu operacyjnego, program uruchomimy tylko na platformie systemowej Windows. Niestety przeglądarka oparta na silniku Microsoftu, ma inne poważne wady, jak słaba obsługa nowoczesnych standardów (kaskadowe arkusze styli - CSS).


     
 
Producent MySoft Technology
Silnik Trident
Platforma systemowa Windows
Pierwsze wydanie 11 lipca 2002 jako MyIE
Licencja Freeware
 
     
kliknij by powiększyć []




MOZILLA FIREFOX

O tym programie wiele można by powiedzieć, całkiem prawdopodobne, że nawet wiecej od przeglądarki z Redmond.
Firefox jest oparty na silniku Gecko. Stworzona i rozwijana przez Fundację Mozilla/Korporację Mozilla oraz wolontariuszy. W Polsce obecnie jest najpopularniejszą przeglądarką internetową. Na świecie zajmuje drugie miejsce i jak twierdzą specjaliści analizujący statystyki udziału w rynku, przeglądarka Mozilla Firefox, już w 2013 roku, może wieść prym i stać się najpopularniejszą przeglądarką.

Phoenix, Firebird, wkońcu Mozilla Firebird i obecna nazwa Firefox obecna od 2004 roku. Skrótowo nazywana "FF", jednak producenci chcieliby, aby używać "FX" lub "fx". Historia nazwy przeglądarki sięga 2002 roku i brzmiała Phoenix. Nazwa ta długo nie zaistniała na rynku i już w 2003 roku z powodu konfliktu nazwy z producentem BIOS-u (Phoenix Technologies), przemianowano ją na Firebird. Niecały rok później, nazwa po raz kolejny uległa zmienia. Spowodowane to było naciskiem społczności FLOSS, okazało się również, że taką nazwe nosi już baza danych. Od 9 lutego 2004 roku obowiązującą stała się nazwa Mozilla Firefox lub krócej - Firefox.

O cechach i funkcjonalności przeglądarki Firefox można byłoby napisać książkę. Postaram się streścić najważniejsze zagadnienia jakimi są: bezpieczeńswto, obsługa standardów, najważniejsze funkcje, rozszerzenia.

Bezpieczeństwo

Jak wiele innych programów tego typu, tak i Firefox obsługuje wiele standardów bezpieczeństwa (m.in: szyfrowanie SSL z obsługą certyfkatów, konfigurowalne ustawienia prywatne, kontrola uprawnień, ograniczenia dla Flasha oraz JavaScript, wiele innych...). Największym atutem przeglądarki Firefox jest jednak brak wsparcia dla technologii ActiveX oraz brak podziału na strefy bezpieczeństwa.

Obsługiwane standardy

Firefox w dużej mierze obsługuje współczesne standardy światowej organizacji W3C - obsługuje między innymi: HTML, XHTML, CSS, CSS2, przechodzi przez test ACID2, natomiast tylko częściowo test ACID 3 (W teście Acid3 Firefox 2 uzyskuje 53/100 punktów, natomiast wersja Firefox 3 uzyskuje 71/100), JavaScript, MathML, SVG, XSLT i XPath. Niektóre technologie zupełnie nie są zaimplementowane lub tylko częściowo (XForms i XInclude).

Najważniejsze funkcje


Rozszerzenia

Możliwości przeglądarki można rozbudować za pomocą rozszerzeń - są to dodatkowo instalowane moduły. Począwszy od najprostszych, nie mających większego wpływu na działanie przeglądarki, po bardzo skomplikowane zewnętrzne aplikacje.
Dzięki rozszerzeniom przeglądarka jest bardzo elastyczna i prawie każdy element, można przystosować do swoich potrzeb.
Właśnie dzięki modułom możemy dograć do przeglądarki gesty myszy, blokowanie reklam, animacji Flash, zaawansowane zarządzanie zakładkami, narzędzia dla webmasterów, integracja z zewnętrznymi aplikacjami i wiele innych. Dodatkowo zainstalować można projekty zrealizowane przez fundację Mozilla, np ChatZilla.
Instalowanie rozszerzeń powinniśmy dobrze przemyśleć. Często może się zdarzyć tak, iż zainstalujemy, rozszerzenie autora, który chce wykraść nasze dane z komputera. Dlatego przed instalacją warto poszukać dodatkowych informacji na ich temat.
Takie oprogramowanie najlepiej instalować ze stron udostępnionych przez autora przeglądarki (tzw. białe listy). To nic innego jak lista stron zaufanych, na których nie znajdują się ""fałszywe"" rozszerzenia.


     
 
Producent Mozilla Corporation / Mozilla Foundation
Silnik w oparciu o Gecko
Platforma systemowa BeOS, Linux, MacOS X 10.2-10.6, RiscOS, Unix, Windows
Pierwsze wydanie 23 września 2002 (ver. 0.1)
Licencja MPL/GPL/LGPL/EULA
 
     
kliknij by powiększyć []






NETSCAPE

Netscape Navigator, tak brzmiała pierwsza nazwa tej przeglądarki, następne nazwy, to: Netscape Communicator, Netscape i znowu Netscape Navigator. Pierwsza wersja przeglądarki pojawiła się już w 1994 roku, ostatnia wersja 9 ukazała się w 2007 roku. AOL (właściciel marki) ogłosił wstrzymanie prac nad aplikacjami internetowymi.

Netscape, to nie tylko przeglądarka internetowa, to cały pakiet oprogramowania, w skład którego wchodzi: Logo programu, podobnie jak nazwa, zmieniało się wiele razy. Do najważniejszych takich zmian zalicza się: zmiana zarysu tła litery N z prostokąta na koło, do wersji 3.x motywem graficznym był ster, od wersji 4.x zastąpiony został latarnią morską. W wersji 6.0 powrócono do steru.


     
 
Producent AOL
Kod w oparciu o MOSAIC
Platforma systemowa Windows, GNU/Linux, Unix oraz Mac OS, OS/2 (starsze wersje)
Pierwsze wydanie 1994
Licencja freeware
 
     
kliknij by powiększyć []





OPERA

Opera, to nie tylko przeglądarka internetowa. Jest to pakiet darmowych aplikacji internetowych, tworzony i rozwijany przez norweską firmę Opera Software ASA.
W skład pakietu wchodzą: Przeglądarka została przetłumaczona na 33 języki, m.in: afrikaans, angielski (UK, US), białoruski, bułgarski, fryzyjski, grecki, gruziński, hindi, hiszpański, pendżabski, polski, portugalski, rosyjski, szwedzki, tamilski, telugu.

Obecnie Opera jest na licencji freeware, jednak wcześniej, było troszkę inaczej. Najpierw rozprowadzana była na licencji shareware, później adware (z możliwością wyłączenia reklam, po zakupieniu klucza).

Zaletą przeglądarki jest jej wieloplatformowa funkcjonalność. Możemy spotkać się z operą na komputery osobiste, urządzenia mobilne, telefony komórkowe, inne urządzenia przenośne.
Najpoluparnieszą przeglądarką na urządzenia mobilne jest Opera Mobile, która w ostatnich czasach bije rekordy popularności, gromadząc coraz więcej zwolenników mobilnej wersji opery. Zagrożeniem dla Opery mobilnej, może być powstajacy Fennec Mozilli.

Cechy i komponenty


Przeglądarka obsługuję bogatą listę standardów W3C, oto one:


     
 
Producent Opera Software ASA
Silnik Presto
Platforma systemowa wieloplatformowa
Platforma sprzętowa wieloplatformowa
Pierwsze wydanie 18 kwietnia 1996
Licencja freeware
 
     
kliknij by powiększyć []






SAFARI

Przeglądarka w pełni obsługująca najnowsze standardy internetowe, między innymi XHTML, HTML 4, DOM, XML. Kolejnym plusem przeglądarki jest zaawansowana obsługa CSS poziomów 1 i 2.

Beta programu pojawiła się w marcu 2003 roku i została udostępniona na konferencji MacWorld. Natomiast pierwsza wersja finalna ukazała się kilka miesięcy później (czerwiec 2003). Wersja 1.1, stała się domyślną przeglądarką internetwą systemu Mac OS X 10.3 Panther.

Safari jest również dostępne na telefonie komórkowym (iPhone) oraz odtwarzaczu MP3 iPod touch. Warto również dodać, że przeglądarka safari najlepiej spisuje się na komputerach Mac i jest numerem jeden pod względem ładowania stron www.

Użycie Safari na świecie szacuje się na 8,23% (stan na marzec 2009), co daje drugą pozycję na rynku wśród alternatywnych przeglądarek.


     
 
Producent Apple Inc.
Silnik WebKit
Platforma sprzętowa Macintosh, PC, iPhone/iPod touch
Platforma systemowa Mac OS X, Windows, iPhone OS
Pierwsze wydanie 7 stycznia 2003
Licencja EULA, BSD, LGPL
 
     
kliknij by powiększyć []






Ciekawostki

Obsługiwane systemy operacyjne

     
 
Windows Mac OS X Mac OS 9 Linux BSD Unix
Flock TAK TAK NIE TAK TAK NIE
Internet Explorer TAK NIE NIE NIE NIE NIE
K-Meleon TAK NIE NIE NIE NIE NIE
Firefox TAK TAK NIE TAK TAK TAK
Netscape TAK TAK NIE TAK TAK TAK
Opera TAK TAK NIE TAK TAK TAK
Safari TAK TAK NIE NIE NIE NIE
 
     


Użycie przeglądarek w Polsce z marca 2009

     
 
Firefox 45,3 % Wersja mobilna * TAK 0,1 %
Internet Explorer 45,0 % Wersja mobilna * TAK ---
Opera 7,9 % Wersja mobilna * TAK 0,1 %
Google Chrome 1,0 % Wersja mobilna * --- b.d
Safari 0,3 % Wersja mobilna * TAK b.d
 
     
* wersja mobilna - są to przeglądarki przeznaczone dla urządzeń przenośnych (smartphone, palmtop, telefon komórkowy, etc...).
Strona powstała w oparciu o informacje zawarte na wikipedii oraz własne doświadczenia.