powrót  
Wolne oprogramowanie 

,,Wolne oprogramowanie'' odnosi się do prawa użytkowników do swobodnego uruchamiania, kopiowania, rozpowszechniania, analizowania, zmian i ulepszania programów. Dokładniej, mówimy o czterech rodzajach wolności użytkowników programu:

  • wolność uruchamiania programu, w dowolnym celu (wolność 0),
  • wolność analizowania, jak program działa, i dostosowywania go do swoich potrzeb (wolność 1). Warunkiem koniecznym jest tu dostęp do kodu źródłowego.
  • wolność rozpowszechniania kopii, byście mogli pomóc sąsiadom (wolność 2)
  • wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność (wolność 3). Warunkiem koniecznym jest tu dostęp do kodu źródłowego.

Oprogramowanie nazywamy wolnym, jeśli wszyscy użytkownicy posiadają w pełni wszystkie te prawa. Zatem, powinniście mieć swobodę rozpowszechniania kopii programu, zmodyfikowanych bądź oryginalnych, za darmo bądź pobierając opłatę za dystrybucję, wszędzie i każdemu. Wolność robienia tego wszystkiego oznacza (między innymi), że nie musicie prosić o pozwolenie ani płacić za nie.

 

Publiczna licencja GPL
Jądro systemu LINUX jest rozprowadzane za darmo zgodnie z General Public License (GPL), opracowaną przez Free Software Foundation (pełny tekst tej licencji zamieszczony jest w dodatku B; licencja ta znana jest również pod nazwą GNU General Public License).

Założeniem licencji GPL jest promowanie wolnego rozprowadzania oprogramowania oraz otwartego opracowywania programów. Free Software Foundation podkreśla jednak, że wolna dystrybucja nie musi oznaczać dystrybucji darmowej. Każdy może sprzedawać programy objęte licencją GPL, ale nie można ograniczyć praw osób odkupujących oprogramowanie. 

Słowo "wolny" jest tu więc używane w sensie politycznym czy nawet wizjonerskim. Oznacza brak ograniczeń licencyjnych oraz wolność intelektualną. Takie właśnie są cele FSF: fundacja chce stworzyć kompletny system operacyjny (wraz z potrzebnymi aplikacjami i programami narzędziowymi), który będzie rozprowadzany bez żadnych ograniczeń.

Czym jest GNOME?
GNOME to skrót od nazwy GNU Network Object Model Environment. 

Projekt GNOME to kompletne, przyjazne dla użytkownika środowisko graficzne wraz z większymi aplikacjami i mniejszymi programami narzędziowymi. Środowisko graficzne nazywane jest GNOME Desktop Environment. Nazwy aplikacji, opracowanych w ramach tego projektu, zwykle rozpoczynają się od litery G, na przykład Gedit.

Aplikacja oraz środowisko GNOME mają dość jednolity interfejs. GNOME Desktop Environment oraz powiązane z nim aplikacje są programami darmowymi, rozprowadzanymi na licencji GPL.

Powszechna Licencja Publiczna GNU (fragmenty)

Preambuła

Większość licencji na oprogramowanie pomyślana jest po to, aby odebrać użytkownikowi możliwość swobodnego udostępniania innym i zmieniania danego software'u. Natomiast w wypadku Powszechnej Licencji Publicznej GNU celem jest zagwarantowanie użytkownikowi swobody udostępniania i zmieniania tego bezpłatnego oprogramowania, a więc danie pewności, iż oprogramowanie jest wolno dostępne dla wszystkich użytkowników. Niniejsza Powszechna Licencja Publiczna dotyczy większości oprogramowania wydawanego przez Fundację Wolnodostępnego Oprogramowania (Free Software Foundation) oraz wszelkich innych programów, których autorzy zobowiązują się do jej stosowania [...].
Mówiąc o wolnodostępnym oprogramowaniu mamy na myśli swobodę, a nie cenę. Nasze Powszechne Licencje Publiczne wprowadzono po to, aby zapewnić Państwu swobodę rozpowszechniania kopii tego oprogramowania 
(i - jeśli ktoś chce - pobierania za tę usługę opłaty), jak również aby udostępnić kod źródłowy oraz umożliwić dokonywanie zmian tego oprogramowania lub wykorzystywania jego fragmentów w nowych, wolnodostępnych programach [...]

Zasady i warunki kopiowania, rozpowszechniania i modyfikowania
0. Niniejsza Licencja dotyczy programów i innych prac, na których umieszczona jest pochodząca od właściciela praw autorsknowe.sdwich informacja, że dany program lub praca może być rozpowszechniana na warunkach niniejszej Powszechnej Licencji Publicznej [...]
1. Możesz kopiować i rozprowadzać w dowolnych mediach wierne kopie kodu źródłowego Programu w otrzymanej formie pod warunkiem, że w widoczny sposób i odpowiednio podasz na każdej kopii właściwą informację o prawie autorskim i zrzeczenie się uprawnień z tytułu gwarancji; wszelkie napisy informacyjne na temat Licencji i faktu nieudzielania gwarancji musisz chronić przed uszkodzeniem, zaś wszystkim innym odbiorcom Programu musisz wraz z Programem wręczać egzemplarz niniejszej Licencji.
Możesz pobierać opłatę za fizyczną czynność przekazania kopii i według własnej decyzji możesz za opłatą proponować ochronę gwarancyjną.
2. Możesz modyfikować swoją kopię czy kopie Programu oraz dowolne jego części, tworząc przez to pracę opartą na Programie, jak również kopiować i rozprowadzać takie modyfikacje i pracę na warunkach podanych w pkt.1 powyżej - pod warunkiem przestrzegania całości poniższych wymogów:
a) Musisz spowodować umieszczenie na zmodyfikowanych plikach widocznej informacji o tym, że dane pliki zostały przez ciebie zmienione, wraz z datą dokonania zmian.
b) Musisz doprowadzić do tego, aby każda rozpowszechniana lub publikowana przez ciebie praca, która w całości lub części zawiera Program, albo pochodzi od niego lub jego części, była w całości i bezpłatnie licencjonowana dla wszelkich stron trzecich na warunkach niniejszej Licencji.
c) Jeżeli zmodyfikowany program podczas korzystania z niego w normalnym trybie odczytuje polecenia interaktywnie, musisz spowodować, aby po uruchomieniu (użyty w interaktywny sposób w najzwyklejszym trybie), wydrukowywał on lub wyświetlał powiadomienie o odnośnym prawie autorskim i braku gwarancji [...]
3. Możesz kopiować i rozprowadzać Program (lub opartą na nim pracę - zgodnie z pkt.2 w kodzie wynikowym lub w formie wykonywalnej w myśl postanowień pkt.1 i 2 powyżej, pod warunkiem zrealizowania również poniższych wymogów:
a) Musisz dołączyć do niego odpowiadający mu, kompletny i możliwy do odczytania przez urządzenia cyfrowe kod źródłowy, który musi być rozpowszechniany na warunkach pkt.1 i 2 powyżej i na nośniku zwyczajowo używanym dla wzajemnej wymiany oprogramowania; lub
b) dołączyć do niego pisemną ofertę, ważną co najmniej 3 lata, przyznającą każdej stronie trzeciej - za opłatą nie przekraczającą twego kosztu fizycznego wykonywania dystrybucji źródła - kompletną, odczytywalną przez urządzenia cyfrowe kopię odpowiadającego mu kodu źródłowego, rozprowadzaną na warunkach pkt. 1 i 2 powyżej, na nośniku zwyczajowo używanym do wzajemnej wymiany oprogramowania; lub
c) dołączyć do niego informację, jaką otrzymałeś na temat oferty rozprowadzania odpowiedniego kodu źródłowego. (Ta możliwość dozwolona jest tylko dla dystrybucji niehandlowej i jedynie wtedy, gdy otrzymałeś dany program w kodzie wynikowym lub formie wykonywalnej wraz z wymienioną ofertą - zgodnie z podpunktem "b" powyżej).
[..]
11. PONIEWAŻ PROGRAM JEST LICENCJONOWANY BEZPŁATNIE, NIE JEST OBJĘTY GWARANCJĄ W ZAKRESIE DOZWOLONYM PRZEZ OBOWIĄZUJĄCE PRZEPISY. O ILE NA PIŚMIE NIE STANOWI SIĘ INACZEJ, POSIADACZE PRAW AUTORSKICH I/LUB INNE STRONY ZAPEWNIAJĄ PROGRAM W STANIE, W JAKIM JEST ("JAK WIDAĆ") BEZ JAKIEJKOLWIEK GWARANCJI, ANI WYRAŹNEJ, ANI DOMYŚLNEJ, W TYM MIĘDZY INNYMI DOMYŚLNYCH GWARANCJI CO DO PRZYDATNOŚCI HANDLOWEJ I PRZYDATNOŚCI DO OKREŚLONYCH ZASTOSOWAŃ. CAŁOŚĆ RYZYKA W ZAKRESIE JAKOŚCI I SKUTECZNOŚCI DZIAŁANIA PROGRAMU PONOSISZ SAM. W RAZIE GDYBY PROGRAM OKAZAŁ SIĘ WADLIWY, PONOSISZ KOSZT CAŁEGO NIEZBĘDNEGO SERWISU, NAPRAWY I KORYGOWANIA.
 

Licencja OpenOffice.org

OpenOffice.org korzysta ze strategii podwójnej licencji dla kodu źródłowego. Są to licencje GPL GNU (Ogólna Licencja Publiczna GNU) oraz SISSL (Licencja Standardów Przemysłowych Źródeł Sun). Podczas korzystania z licencji GPL biblioteki i funkcjonalność komponentowa objęte są Mniejszą Ogólną Licencją Pupliczną GNU (SGLP GNU), całkowicie kompatybilną z licencją GPL.

 

Podwójne licencjonowanie kodu źródła OpenOffice.org zapewnia otwarty i bezpłatny dostęp do technologii zarówno wspólnocie GPL jak i innym deweloperom czy firmom, które nie mogą korzystać z licencji GPL. Podwójna licencja to praktyka szeroko stosowana w projektach Open Source, takich jak Perl czy Mozilla. Przez łączne korzystanie z licencji GPL/LGPL i SISSL deweloperzy uzyskują większy stopień swobody, natomiast zachowane są kompatybilność i współoperatywność. Można swobodnie modyfikować, rozszerzać i udoskonalać kod źródłowy OpenOffice.org.

 

Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej projektu OpenOffice: copyright assignment page [strona udzielania praw autorskich]. http://www.openoffice.org/copyright/assign_copyright.html  

 Linki do Licencji :

http://www.gnu.org

 

 

powrót