Linux >> Opis Linuxa

Co to jest Linux?

Otóż jest to nowoczesny system operacyjny należący do rodziny Unix. Stabilny, o potężnych możliwościach konfiguracyjnych oraz ogromnym polu zastosowań. Wielozadaniowość oraz możliwość korzystania z niego wielu użytkowników powoduje, że staje się on coraz bardziej popularny. Oferuje nam możliwość uruchamiania poszczególnych programów jako oddzielnych procesów z ochroną pamięci, co daje nam gwarancję, że jeden z procesów nie uszkodzi drugiego. Daje nam możliwość obsługi wielu protokołów sieciowych (TCP/IP, IPX, Appletalk, SMB), co stawia go na pierwszym miejscu jako sieciowy system operacyjny. Używany jest na wielu rodzajach komputerów. Opartych o procesory Intel, Dec Alpha, Motorola, Sparc. Znajduje zastosowaniu jako system operacyjny potężnych serwerów lub stacji roboczych, jak i w zwykłych komputerach używanych na co dzień w biurowej sieci, jak i w domu.
Linux swoje początki wiąże z systemami Uniksowymi. Jego historia sięga końca lat osiemdziesiątych. W tym okresie fiński informatyk, Linus Torvalds, zaczął tworzyć system operacyjny na komputer oparty o procesor Intel 80386. Początkowo pozbawiony był wszelakich zawansowanych możliwości, lecz z czasem się to zmieniło. Po raz pierwszy źródła Linuksa pojawiły się w Internecie w 1991 roku, lecz nikt nie interesował się nim zbytnio. Z czasem jednak wzbudził zainteresowanie programistów z całego świata. Ci pracując na rzecz jego rozwoju przyczynili się do jego rozpowszechnienia. Do dzisiaj jądro, o które oparta jest praca systemu, modyfikowane jest przez ludzi z całego świata, lecz nad jego rozwojem czuwa Linus Torvaldsi on badając stabilność jądra nadaje mu miano stabilnego, przydzielając odpowiedni numer identyfikacyjny (np.: 2.0.36 lub 2.2.13), gdzie druga cyfra po kropce, jeśli jest parzysta, oznacza jądro stabilne. Właśnie dlatego nie możemy mówić, że Linux jest tworem konkretnej firmy, ponieważ jego powstanie wiąże się z pracą wielu ludzi. Nazwy Linux możemy użyć raczej jedynie w odniesieniu do jądra systemu. Natomiast jądro wraz z oprogramowaniem potrzebnym do pracy systemu nazywamy dystrybucją. Dystrybucji Linuksa istnieje kilkanaście. Najbardziej znane, to: RedHat, Debian, Caldera, SlackWare, Mandrake, S.u.S.E, Gentoo. Każda dystrybucja różni się od siebie jedynie sposobem przygotowania i dostarczonymi narzędziami , więc nie ma obawy, że jakieś programy nie będą działać, jeśli mamy zainstalowaną inną dystrybucję. Należy również pamiętać, że sam Linux oraz wiele aplikacji jest rozprowadzany na zasadach określonych przez Powszechną Licencję Publiczną GNU. Oznacza to, że bezpłatnie można kopiować, używać i rozpowszechniać źródła, bądź binaria. Jednak kupując jakąś dystrybucję musimy za nią zapłacić, ponieważ dana firma nalicza koszty za jej przygotowanie, tzn. nośniki danych, dobranie odpowiednich aplikacji, publikacja tego wszystkiego, itp. Jeżeli chcesz zainstalować którąś z dystrybucji, masz kilka wyjść z tej sytuacji.
  1. Możesz pójść do sklepu komputerowego i tam zakupić którąś z dostępnych dystrybucji. Najczęściej będzie to zestaw składający się z kilku płyt CD-ROM, z obszerną instrukcją instalacji systemu oraz jego opisem. Koszt takiego rozwiązania to około 100- 500 zł.
  2. Możesz skorzystać z okazji, że któreś z pism komputerowych zamieści na swym CD-ROMie okrojoną wersję jednej z dystrybucji. Są one w pełni wartościowe, chociaż zubożone do minimum. Takie rozwiązanie uważam za najlepsze w przypadku gdy nie dysponujemy dużą gotówką, lub nie mamy dostępu do Internetu.
  3. Trzecim rozwiązaniem jest ściągnięcie z Internetu źródeł systemu lub którejś z dystrybucji. W polskich warunkach nie polecałbym tego rozwiązania, no chyba, że ma się do tego odpowiednie warunki.

Czym jest Linux

Linux jest nowoczesnym, wielozadaniowym, wieloużytkownikowym systemem operacyjnym. Posiada między innymi:
  1. prawdziwą wielozadaniowość (preemptive multitasking)
  2. ochronę pamięci (jeden proces nie może uszkodzić innego procesu ani tym bardziej systemu)
  3. zaawansowany system plików
  4. wbudowaną obsługę wielu protokołów sieciowych (TCP/IP, IPX, SMB,Appletalk, AX.25)
  5. wielowątkowość
  6. łatwy w obsłudze tryb okienkowy
Pod względem wydajności, szybkości i stabilności śmiało konkuruje z kosztownymi komercyjnymi systemami operacyjnymi. Ponadto, dużą jego zaletą jest pełna dostępność kodu źródłowego. Bazując swoje rozwiązania na Linuxie nie inwestuje się w zamkniętą technologię, uzależnioną od łaski i niełaski jednej firmy, lecz w otwarty system, do którego wiele firm jest w stanie zapewnić wsparcie i doradztwo. Dodatkowym atutem Linuksa jest to, że działa na wielu platformach sprzętowych: w tej chwili pełne dystrybucje dostępne są m. in. na procesory Intel x86, DEC Alpha (21064 i 21164), SPARC, MIPS oraz Motorola 680x0.
Warto pamiętać o tym, że nazwa Linux dotyczy wyłącznie jądra systemu, zaś jądro z resztą oprogramowania niezbędnego do pracy systemu określa się mianem dystrybucji. Bardziej znane dystrybucje to np. RedHat, GNU/Debian, Slackware czy też polska PLD.
Linux jest dostępny za darmo, na licencji GPL. Oznacza to w skrócie, że można go stosować także do celów komercyjnych, lecz jeżeli chce się go sprzedawać (ew. tworząc zmodyfikowane wersje), trzeba udostępnić również kod źródłowy. Istotne jest, że to wymaganie nie dotyczy programów pisanych pod GNU/Linuksa - a więc można stworzyć np. system finansowo-księgowy i sprzedawać go jak dowolne inne oprogramowanie.

Przykladowa konfiguracja serwera

Jakakolwiek płyta ISA, EISA, VESA Local Bus lub PCI, 80386, 80486, Pentium lub P-6. Aktualnie architektura MicroChannel (MCA) jaką można znaleźć w komputerach IBM PS/2 nie jest obsługiwana. Dowolny procesor od 386SX do P-6 bedzię działał. Koprocesor nie jest potrzebny, choc warto go mieć.
Potrzebne jest co najmniej 4MB RAM. Linux potrafi pracować nawet z 2MB RAM, lecz wiekszość instalacji i oprogramowania wymaga 4MB (RedHat do instalacji potrzebuje 8MB, potem działa na 4MB). Jeśli planujesz pracę pod X Window, proponuję 8, lub 16MB RAM. Oczywiście niezbędny jest twardy dysk, oraz standardowy kontroler dyskowy AT. Wszystkie dyski i sterowniki typu MFM, RLL i IDE będą pracować poprawnie. Linux potrafi pracować z wieloma dyskami i sterownikami standardu SCSI.
Jest potrzebny napęd 3.5, chodź do nowej konstrukcji wystarcza sam CD-rom. Potrzebna jest również odpowiednia karta grafiki, oraz monitor. Potrzebne jest wolne miejsce na twardym dysku. W zależności od tego jakie i ile oprogramowania planujesz zainstalować może to być od 40 do 500 MB. Większość instalacji wymaga od 40 do 80 MB. Obejmuje to miejsce na oprogramowanie, swap (pamięć wirtualną) i trochę wolnej przestrzeni dyskowej dla użytkowników. Można uruchomić Linuxa również na 10 MB lub mniej, lecz równie dobrze pełna instalacja może zając ponad 500 MB. Ta wielkość zależy głównie od ilości oprogramowania, które zainstalujesz i ile przestrzeni dyskowej zostanie przeznaczone dla użytkowników.
Linux może współistnieć na tym samym dysku z innymi systemami operacyjnymi, takimi jak MS-DOS, Microsoft Windows czy OS/2. (W rzeczywistości możesz mieć nawet dostęp do plików DOSu, a nawet wykonywać niektóre niektóre programy DOSu po Linuxem). Innymi słowy podczas podziału dysku na partycje, Linux, MS-DOS i OS/2 zyją na własnych partycjach.

Zobacz też:

      Madarmobile       Zdalna pomoc VNC,       Zdalny dostęp       OpenOffice