Ważne zmiany >> nowości w programach
WDT, WNT, cło      Prawo pracy      VAT

Podatek dochodowy - zmiany od 2005


Podatek dochodowy od osób prawnych

25.02.2005
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst ujednolicony, stan prawny na dzień 1 stycznia 2005 r.)

Najważniejsze zmiany:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst ujednolicony, stan prawny na dzień 20 stycznia 2005 r.)

Najważniejsze zmiany:
Art. 23. 1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: (...)
55) niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy,
55a) nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 37, określonych w ustawie z dnia 13 paŸdziernika 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z póŸn. zm.), w części finansowanej przez płatnika składek,
56) wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d i 116.

Odsetki

Od 10.01.2005 r. wysokość odsetek ustawowych wynosi 13,5% w stosunku rocznym. Zmianę wysokości odsetek wprowadza Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 stycznia 2005 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych (Dz. U. Nr 3 z 07.01.2005 r. poz. 16). Poprzednia stawka odsetek wynosiła 12,25% w stosunku rocznym i obowiązywała od 25.09.2003 r.

Zmiana formularza wpłaty gotówkowej i przelewu podatkowego

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2004 r. w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego zacznie obowiązywać od 01.02.2005 r. Rozporządzenie wprowadza nowy wzór, uchylając jednocześnie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 września 2001 r. w sprawie określenia wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego (Dz. U. Nr 105, poz. 1146 i Nr 148, poz. 1654).


VAT po wejściu do Unii

Deklaracje VAT UE

Została wprowadzona nowa deklaracja VAT EU, wystawiana kwartalnie - jako kolejny dokument w opcji ewidencje - deklaracje w sekcji rok 2004 - vat UE. Przypominamy, że drugi kwartał skończył się z dniem 30.06.2004.

WDT

15.07.2004
WDT - wewnątrzunijna dostawa towarów, dostępna w opcjach:
  1. magazyn-sprzedaż

    Oprócz pól charakterystycznych dla dokumentów sprzedaży pojawiają się na WDT dodatkowe informacje:
    • kurs kurs wybranej waluty np. 4,5623
    • waluta nazwa waluty, wybierana z listy. Modyfikacja tej listy jest możliwa w opcji menu waluta.
    • [i] ikona Informacje - należy wypełnić:
      • masa netto - drukowane na FA,
      • masa brutto - drukowane na Inrastat,
      • kod CN towaru - drukowane na FA.
    Po zatwierdzeniu drukowana jest Faktura VAT WDT. UWAGA - druki również w języku angielskim, niemieckim i francuskim.
  2. ewidencje - fakturowanie - faktura WDT

    Pozwala na wystawnienie faktur usługowych, z pominięciem gospodarki magazynowej. Również opcja przeznaczona do wystawiania faktur usługowych.
    Po zatwierdzeniu drukowana jest Faktura VAT WDT. UWAGA - druki również w języku angielskim, niemieckim i francuskim.
  3. księgowość - rejestry VAT - WDT

    Opcja przeznaczona do rejestracji faktur w księgowości, w przypadku biur rachunkowych oraz gdy faktury są wystawiane z innych programów czy lokalizacji.
Zestawienie faktur WDT można uzyskać w odpowiednich rejestrach sprzedaży: wydruki - rejestr sprzedaży zaznaczając V pole WDT bądź rejestry VAT - WDT.
Wystawiane faktury są widoczne w syntetyce VAT.

WNT

15.07.2004
WNT - wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
  1. magazyn - zakupy - WNT nabycie wewnątrzunijne

    Obsługa podobna do PZ z magazynu, jest możliwość rejestracji:
    • faktury w walucie obcej, przeliczanej według wprowadzanego kursu,
    • dodatkowych kosztów, związanych z transportem czy pakowaniem umieszczonych na fakturze,
    • informacji dodatkowych do Intrastatu.
    W opcji tej nie uwzględnia się bardziej skomplikowanych przypadków, w szczególności różnych podstaw rozliczania dla celów VAT, VAT UE i Intrastat oraz różnych dat VAT i księgowania. W takich przypadkach konieczna jest rejestracja WNT w opcji sad.
  2. ewidencje - sad

    Obsługa bardziej skomplikowanych przypadków, uwzględniająca dodatkowe koszty, różne daty VAT i księgowania. Należy wybrać import wewnątrzunijny.
    Okienko do wprowadzania nabycia wewnątrzunijnego zawiera kilka zakładek:
    sad - ogólne informacje o nabyciu, data, kontrahent, kurs, waluta,
    towary - wprowadzane pozycje towarowe z faktur obcych, wraz z określeniem kodu CN, masy, ilośc, ceny,
    pozycje - pozycje towarowe scalone według kodów CN.
  3. księgowość - rejestry VAT - WNT

    Opcja przeznaczona do rejestracji faktur w księgowości, w przypadku biur rachunkowych oraz gdy faktury są wystawiane z innych programów czy lokalizacji.
W każdej z opcji możliwe jest drukowanie Faktur Wewnętrznych, które jednocześnie "wchodzą" jako VAT naliczony i należny. Zestawienie faktur WNT można uzyskać w odpowiednich rejestrach wydruki - rejestr zakupu zaznaczając V pole WNT bądź rejestry VAT - WDT.
Wystawiane faktury są widoczne w syntetyce VAT.

VAT od paliw samochodów osobowych

27.05.2004r.
W myśl Art. 88 pkt.3 Ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5; Kwoty tego podatku wykazuje się w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Konieczna jest więc w programie osobna ewidencja takich faktur.

W programie założono dwa nowe oznaczenia ,,stawki VAT":
  • 94 - dla naliczonego VAT w związku z zakupem paliw do samochodów osobowych, nie będącym do odliczenia,
  • 95 - dla VAT z tyt. zakupów samochodów osobowych (leasingu), który może być odliczony w połowie.
Faktury dokumentujące te operacje wprowadza się do opcji księgowość - rejestry VAT, do wybranego rejestru, w pozycję do projektowanego []% podatku. Na rejestrach VAT pozycje te będą wykazane odpowiednio jako ,,stawki" PB (94 - paliwo) i SM (95 - zakup samochodu) i nie będą zaliczane do VAT naliczonego.

Faktury zaliczkowe

15.07.2004r.
Faktury zaliczkowe powinny zawierać m.in. kwotę otrzymanej należności, stawkę podatku, wartość zamówionych towarów, nazwę towaru lub usługi, cenę netto, ilość zamówionych towarów. Szczegółowo reguluje to par.17 Rozporządzenia MF w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur.
W programie MADAR faktury zaliczkowe wystawiane są w opcji ewidencje - fakturowanie - faktura zaliczkowa, a zapisywane w rejestrach księgowych.

W ramach rejestrów księgowych wprowadzone są rejestry służące rejestracji faktur zaliczkowych. Wprowadzone są dwa rodzaje rejestrów: dla faktur wystawionych odbiorcom zalO oraz faktur zaliczkowych otrzymanych od dostawców zalD. Zasada księgowania powyższych dokumentów jest następująca:
  1. Faktura, z uwzględnieniem rodzaju, rejestrowana jest w odpowiednim rejestrze analogicznie jak inne faktury dla poszczególnych stawek VAT.
  2. W zakresie podatku VAT dokument zwiększa podstawę i wartości podatku należnego (lub naliczonego).
  3. W zakresie księgowości, księgowaniu podlega jedynie kwota VAT, na konto VAT odliczany w innym okresie w korespondencji z kontem vatu naliczonego bądź należnego.
  4. Dokument faktura zaliczkowa nie jest wprowadzany do bazy należności, nie jest bilansowany z wpłatą.
  5. W momencie wystawienia faktycznej faktury sprzedaży, datę z tej faktury wpisuje się w pole data VAT, co powoduje odliczenie wykazanego podatku we wskazanym miesiącu, przyjmuje się w to miejsce pełne wartości z zaksięgowanej faktury sprzedaży.
  6. Jednocześnie dokonywane jest automatyczne wyksięgowanie kwot VAT, odwrotnie do punktu 3.

5% na fakturze VAT RR

11.05.2004
Zgodnie z art.115 ustawy stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wypłacanemu rolnikowi ryczałtowemu wynosi 5%.
Modyfikacja ta, jak również wydruk faktury zgodny z ustawą, została wprowadzona od wersji 5.079 Systemu Zintegrowanego.

Najważniejsze akty prawne dotyczące podatku od towarów i usług:

  1. Ustawa z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r. Nr 54, poz. 535)
    przystępnie podana treść ustawy
  2. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970)
  3. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ((Dz.U. Nr 97, poz. 971)
  4. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług ((Dz.U. Nr 89, poz. 852)
  5. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów (Dz.U. Nr 89, poz. 853)


Prawo celne

Z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej 01.05.2004 r. zmieniły się przepisy regulujące handel z innymi członkami unii. W miejsce importu i eksportu wprowadzone zostały pojęcia dostawy i nabycia wewnątrzunijnego. Dostawa zastąpiła dotychczasowy eksport do krajów unijnych, nabycie - analogicznie import.
Wraz z tymi nowościami zmianie uległ również w programie sposób obsługi, naliczania i przetwarzania dokumentów związanych z dostawami i nabyciami wewnątrzunijnymi. Pojawiły się nowe dokumenty:


Prawo pracy

Urlop godzinowy

03.03.2004
Urlop liczony jest według stawek godzinowych. Należy prowadzić ewidencję ilości godzin planowanych i przepracowanych, szczególnie w polach plan godzin, godzin pracy, godzin urlopu w zakładce księgowanie na liście płac.

Urlop według nowych przepisów wymaga wyliczenia stawki godzinowej za okres, z którego została ustalona podstawa. W dalszym ciągu też, w przypadku otrzymywania stawki miesięcznej w stałej wysokości, uwzględnia się ją w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wkorzystywania urlopu. Stawka urlopowa liczona jest więc jako suma stawek wynikających z wynagrodzenia miesięcznego (stawka obok miesięcznie) oraz zmiennych składników (iloraz sumy wynagrodzeń zmiennych (suma) przez obowiązujące godziny pracy( godziny do średniej). Wartość wynagrodzenia liczona jest jako iloczyn: ilości godzin * ilość dni * stawka godzinowa.
Ważne przepisy
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Godspodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2003 r.
  1. par.9 ust.1 Wynagrodzenie urlopowe oblicza się:
    1. dzieląc podstawę wymiaru przez liczbę godzin, w czasie której pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie,
    2. mnożąc tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.
  2. par. 7. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wkorzystywania urlopu.

Ustalenie podstawy i wysokość zasiłku chorobowego

20.02.2005
Zasady
Zasadę, iż podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, rozszerzono na wszystkich pracowników. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się przez podzielenie wynagrodzenia przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.
Podstawę za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego.
Natomiast podstawę wymiaru zasiłku ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.


Przepisy
Ustawa z dnia 17 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 10 z 2005 r.(poz. 71)).


Działanie programu po zmianach
Program od dłuższego czasu umożliwiał obliczanie zasiłku chorobowego na podstawie wynagrodzeń z 12 miesięcy. Wystarczy w liście płac o opcji konfiguracja - dane podatkowe zaznaczyć pole chorobowe z 12 miesięcy.
Dodatkowo przy obliczaniu zasiłku w zakładce księgowość w każdym okienku zasiłek / urlop można zaznaczych (bądŸ odznaczyć) pole licz z 12 miesięcy.