Krótko o prawie komputerowym

Coraz bardziej rośnie świadomość użytkowników, że oprogramowanie zainstalowane na komputerach jest chronione z tytułu praw autorskich i przez międzynarodowe porozumienia dotyczące ochrony praw autorskich. Kopiowanie oprogramowania bez zezwolenia posiadacza praw stanowi „naruszenie praw autorskich” i podlega ściganiu przez prawo. Użytkownik wykonuje „kopię” programu, jeśli 
  • wczytuje oprogramowanie do tymczasowej pamięci swego komputera przez wykonanie bądź uruchomienie programu z dysku(ów), dyskietki(ek) lub napędu CD‑ROM;
  • kopiuje oprogramowanie na twardy dysk swego komputera; lub
  • uruchamia program w swoim komputerze z serwera sieciowego, w którym oprogramowanie to rezyduje lub jest przechowywane.
Problem jest o tyle istotny, że coraz częściej słyszy się o kontrolach przeprowadzanych przez policję oraz Business Software Alliance (BSA - organizacja zajmująca się walką z kradzieżą własności intelektualnej). W wyniku tych kontroli rekwirowane są komputery, które zawierają nielegalne oprogramowanie oraz nakładane są wysokie kary grzywny.
Aby zobrazować w jaki sposób należy traktować ilość legalnych wersji oprogramowania zainstalowanych na komputerach posłużę się przykładem licencjonowania przez firmą Microsoft W jaki sposób określić liczbę licencji potrzebnych mojej firmie do wypełnienia postanowień umowy licencyjnej Microsoftu ? Uwzględniając regułę, że na każdą kopię produktu „w użyciu” potrzebna jest licencja, istnieją dwie zasady, których należy przestrzegać podczas obliczania liczby użytkowników w firmie.

Po pierwsze, każda kopia produktu zainstalowana na twardym dysku komputera lub innym urządzeniu do przechowywania informacji jest „w użyciu” i wymaga licencji. Po drugie, jeśli program użytkowy będzie używany w sieci komputerowej i posiadasz mniej licencji niż wynosi łączna liczba stacji roboczych, wówczas musisz określić maksymalną liczbę równoczesnych użytkowników produktu w dowolnej chwili. Należy także dysponować na miejscu mechanizmem funkcjonalnym lub procedurą zapewniającą, że liczba osób korzystających równocześnie z oprogramowania nie przekroczy liczby licencji. Łączna liczba kopii „ w użyciu” będąca sumą liczby kopii instalowanych na twardych dyskach oraz maksymalnej liczby osób korzystających równocześnie z oprogramowania jest liczbą potrzebnych licencji.