..:: O firmie :: Warto zobaczyć ::..

Zabrze

Zabrze to miasto położone w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, jest ważnym ośrodkiem przemysłowym kojarzącym się ponadto - kibicom z klubem piłkarskim Górnik, innym z pionierskimi w l. 80. przeszczepami serca dokonywanych w tutejszym szpitalu pod kierunkiem prof. Religi. Obecnie Zabrze staje się ważnym ośrodkiem turystyki przemysłowej. Uruchomiane zostało Centrum Badań i Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych dla Turystyki mające być jednym z ośrodków prowadzących badania i dokumentację zabytków techniki na całym świecie. W Zabrzu działają ponadto dwa skanseny górnicze, w których zobaczyć można jak wyglądała praca w kopalni.

Zabrze kiedyś Obszar i położenie Zabrze dzisiaj Warto zobaczyć Znani Zabrzanie

Zabrze miasto turystyki przemysłowej

Skansen Górniczy Królowa Luiza

Skansen Królowa Luiza uruchomiony na terenie dawnej kopalni otwartej w 1791 r. W skansenie zobaczyć można m. in. wiele starych maszyn w tym pokaz pracy potężnej (o mocy 2 tys. KM ) maszyny parowej z 1915 r. W części podziemnej zobaczyć można m.in. pokaz pracy kombajnów górniczych i struga, przejazd podziemną kolejką, zapoznanie się z różnymi rodzajami obudów chodnikowych i podziemnym taborem kolejowym. Ponadto przygotowana została w skansenie platforma widokowa na 25-metrowej wieży wyciągowej. Skansen posiada wiele maszyn wykorzystywanych kiedyś w górnictwie, a które pomimo upływu lat nadal są sprawne.


Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido

Powstanie kopalni "GUIDO" wiąże się z XIX wieczną rewolucją przemysłową na śląsku. Książe Guido Henckel von Donnersmarck, wielki magnat ziemski i przemysłowy tego okresu był założycielem i właścicielem kopalni nazwaną jego imieniem, która powstała w 1855 roku dla eksploatacji węgla Kamiennego na potrzeby huty, również do niego należącej. Skansen jest unikatem na skalę światową, oferuje bowiem zwiedzanie oryginalnych wyrobisk górniczych na poziomie 170 i 320 m.. Do wyrobisk tych turyści - wyposażeni w ochronne stroje, kask z lampką, aparat ucieczkowy - mogą zjechać oryginalną górniczą klatką szybową poruszającą się z prędkością 2 m na sekundę. Na płytszym poziomie długości 500 m. ekspozycja prezentuje górnictwo z przeł. XIX i XX w.: stajnie, oryginalną pompę odwadniającą z pocz. XX w., ślady ruchów tektonicznych (pod Zabrzem przebiega aktywny sejsmicznie uskok), wystawę geologiczną. Na niższym poziomie przewidywane jest uruchomienie ekspozycji obrazującej współczesne górnictwo.

Muzeum Miejskie

W Miejskim Muzeum zobaczyć można eksponaty podzielone na kilka działów. Dział historyczny obrazujący historię Zabrza, organizacji społecznych i kulturalnych, historię zabrskich banków, szkół, organizacji sportowych, patriotycznych, kulturalnych, ikonografię Zabrza ze zbiorem dawnych widokówek. W dziale kultury prezentowane są eksponaty obrazujące kulturę materialną i duchową mieszkańców Zabrza i okolic - meble, stroje ludowe, wyposażenie zakładów rzemieślniczych, wyrobów artystycznych typu porcelana, kość słoniowa, zbiór starej fotografii portretowej. W dziale plastyki prezentowany jest największy w Polsce zbiór obrazów, grafik i rzeźb nieprofesjonalnych śląskich twórców: obrazy wszystkich wybitnych przedstawicieli śląskiego malarstwa naiwnego, a także twórców spoza regionu (m.in. Nikifora), zbiór rzeźb w węglu, kolekcja sztuki powojennej m.in. artystów związanych z Zabrzem.

Muzeum Górnictwa Węglowego

Muzeum mieści się w zabytkowym gmachu dawnego starostwa zabrzańskiego z lat 70. XIX w., rozbudowywanym w latach 1894 i 1906-1907, w którym zachowały się fragmenty dawnego wystroju architektonicznego. Zbiory muzeum znajdują się w trzech odrębnych działach: Dziale Historii Górnictwa i Techniki Górniczej. Eksponatami muzeum są m.in. narzędzia i urządzenia kopalniane, środki transportu, urządzenia wentylacyjne i łączności, przyrządy ratownicze, lampy górnicze, kopaliny, skamieliny oraz odciski roślin - m.in. kolekcje flory karbońskiej i minerałów, a także sztandary i proporce - np. najstarszy sztandar związkowy z 1889 r. z kopalni "Wawel" w Rudzie śląskiej, bardzo cenny zbiór XVIII- i XIX-wiecznych rysunków technicznych, księga pamiątkowa "Skarbofermu" z autografami prezydentów: Wojciechowskiego i Mościckiego, urządzenia do wzbogacania, brykietowania, koksowania i chemicznej przeróbki węgla, eksponaty związane z tradycją górniczego zawodu, życiem codziennym górników, a także ich twórczością artystyczną, zwyczajami, zachowaniami i wierzeniami.

Śląskie Centrum Chorób Serca

Klinika Kardiologii Dzieci rozpoczęła działalność w czerwcu 1986 r. W tym czasie kierownictwo Kliniki objęła dr Lili Goldstein, uznany w świecie autorytet w dziedzinie kardiologii dziecięcej. Początkowo dzieci z chorobami serca konsultowane były w Poradni Przyklinicznej, wkrótce potem chore dzieci przyjmowane były na Oddział Kardiologii Dzieci. Jednocześnie rozpoczęto wykonywanie pierwszych zabiegów kardiochirurgicznych. Dzieci z wadami serca były operowane przez prof. Zbigniewa Religę i prof. Mariana Zembalę. W roku 1988 wykonano pierwszy w Polsce zabieg transplantacji serca u dziecka.
Śląskie Centrum Chorób Serca jest ośrodkiem akademickim o imponującym w naszym kraju doświadczeniu w zakresie rozpoznawania i leczenia chorób serca, naczyń i płuc u dorosłych i dzieci, związanym z działalnością naukową i szkoleniową Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu, należącym do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Klub Sportowy Górnik Zabrze

Górnik Zabrze to jeden z najbardziej utytuowanych klubów piłkarskich w Polsce. Górnik powstał w 1948 roku i do tej pory czternastokrotnie zdobył Mistrzostwo Polski oraz sześciokrotnie Puchar Polski. Największym sukcesem klubu był występ w finale Pucharu Zdobywców Pucharów w 1970 r. Mech ten przeszedł do historii polskiej piłki nożnej, ponieważ Górnik jako jedyny polski klub wystąpił w finale tych rozgrywek.
Stadion Górnika został otwarty 2 września 1934 jako Adolf Hitler Kampfbahn (Stadion im. Adolfa Hitlera) w Hindenburgu (dawna nazwa Zabrza). Po latach zmieniono nazwę stadionu na cześć słynnego gracza Górnika na Stadion im. Ernesta Pohla. Klub jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych klubów zarówno w Polsce jak i za granicą kraju.